Як зробити ляльку-мотанку (оберіг) самостійно? (інструкція з фото і відео) | Поради господарю
Пятница , Июнь 23 2017

Як зробити ляльку-мотанку (оберіг) самостійно?

Майстер-клас по створенню ляльки-мотанки від лялькарки Олени Щербань

Чим матуся забавляла дитину в 19 столітті? Багато роботи, треба і господарство доглянути і чоловіку посміхнутися і хліба напекти, а у колисці ще й дитя лежить і його требі чимось зайняти, чимсь забавити. Що робить та матуся? Відрізає шматок полотна, жує шматочок хліба, формує голівку, кладе у тканину, замотує і дає дитині так звану лялю. Дитина ту лялю смокче, грається нею і ще та дитина обережена від зла, від лиха. Від цього і йде поняття про оберіг, обережну ляльку. Найдавніша лялька-мотанка, яка збереглася до наших часів,  зроблена 300 років тому.

Ляльок робили із чого завгодно: і з кукурудзяного листя, і з сиру, з паперу, з пряника, з тканини, глини, каменю. Кожна жінка повинна знати як зробити ляльку мотанку, бо жінка то продовжувачка роду . Коли вона народжує дитину, то вона має ту дитину чимось забавити. А що може бути краще ніж цяця зроблена своїми руками.

Є така українська народна традиція, коли дівчина виходить заміж, її мати кладе ляльку-мотанку до приданого. По-перше у дівчини буде частина мами з собою у дорослому житті, по-друге ляля буде подругою, якій можна все розказати і пожалітися, по-третє вона служила останньою лялькою, бо і в дівчини скоро будуть діти і ніколи більше буде гратися.

Ляльку може зробити хто завгодно і коли завгодно, всі матеріали є у вільному доступі, було б бажання, але головне, коли робиш ляльку не використовувати голку, а зберігати архаїчні звичаї мотаної ляльки. Тканина для ляльки повинна бути приємна, то може бути постільна тканина або трикотаж, але обов’язково лялька повинна бути екологічною.

Коли ми робимо ляльку – ми починаємо з бажання, по друге це руки, які потрібно любити, бо то Ваші вірні помічники. Ну і звичайно то має бути тканина и нитки, з яких саме і буде складатися наша ляля.

Щоб зробити ляльку мотанку з тканини нам потрібні:

DSC00689

  1. Тканинна серветка 20х20 см
  2. Два відрізу тканини розміром 25х10 см
  3. Нитки муліне
  4. Шматочок тканини для хустинки
  5. Стрічка на поясок
  6. Ножиці

Беремо квадратну серветку і складуємо її трикутником, кладемо його до себе косинчиком. Потім беремо ще один клаптик тканини і складаємо його спочатку в декілька разів по довжині і потім змотуємо в равлика. Це буде наша голівонька. Така форма має символічне значення, бо спіраль символізує розвиток.

Потім ми беремо тканину, складену у хустинку, підіймаємо верхній шар і кладемо трішки нижче центру (приблизно на два пальці) заготовку для голови і загортаємо її. Треба розгладити личко нашої майбутньої ляльки, щоб потім було легко робити візерунок.

Беремо ниточку, того кольору, який Вам подобається. Кінчик ниточки фіксуємо пальцем на шиї лялі і робимо кілька обертів, щоб зафіксувати шию. І відкладаємо на деякий час.

DSC00700

Беремо ще один шматок тканини, і складуємо в декілька разів, формуємо руки і тулуб. Відкриваємо нашу хустинку і підкладаємо перпендикулярно до голови заготівлю для рук, накриваємо верхнім шаром, притискаємо руками, беремо ниточку (ту, якою робили шию) спускаємо її на талію ляльки і намотуємо талію.

Після цього тією ж ниткою ми робимо оберти хрест навхрест, щоб сформувати тулуб. Обережно намотуємо нитку, так щоб вийшла рівна поверхня. Кладемо рівно стільки ниточок, скільки Вам хочеться. Це перехрестя виконує декілька функцій, по-перше ми зафіксували нашу ляльку, по-друге задекорували їй сорочку і найголовніше ми закрили ляльці душу, бо все, що Ви думали під час створення залишилося в ляльці.

Далі будемо «малювати» обличчя ляльки-мотанки. Піднімаємо нитку до шиї, тримаємо її великим пальцем лівої руки і кладемо першу вертикаль, яка означає «він» (прямий, рівний, надійний, символ духовного світу, одухотворена любов) і першу горизонталь, яка означає «вона» (символ матеріального світу, емоційна любов). Так буває, що у незаміжних дівчат не тримається перехрещення ниток на обличчі. Так виходить від того, що вона доки не знає як воно бути біля чоловіка, а от у заміжніх зазвичай все тримається міцно, бо вони знають, що таке він і вона разом.

Далі формуємо хрестик, а саме кладемо дві вертикальних лінії з обох сторін від «він» і дві горизонтальних по обох сторонах від «вона». І так продовжуємо доки не сформується узор, при цьому можна добавляти нитки іншого кольору треба тільки дивиться, щоб нитки на плуталися, але ні в коєму разі нитку не обриваємо, вона повинна бути цільною. Коли візерунок закінчений, ми фіксуємо нитку на шиї, один раз її відрізаємо і заправляємо край під шийку.

Беремо хустку і запинаємо її на голові. Хустка сакральна річ у традиційному українському костюмі, бо вона прикриває нашу «маківку» енергетики. Ще один сакральний предмет в костюмі ляльки – це пояс. Коли жінка пов’язувала себе по колу рушником, то вона оберігала свою жіночність.

Також можна підрівняти сукенку, щоб її низ був рівнесенький, але можна залишити клинчиком.

Ось наша лялька і народилася!

DSC00739

Комментарии

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top